Moters sveikata

Moters sveikata

Moters sveikata

Moters sveikata – pasaulyje gyvena 7,53 mlrd. žmonių, iš kurių beveik 50 % yra moterys. Pagrindinė moters paskirtis šioje žemėje yra gyvybės davimas, tačiau pastebima, kad vis daugiau moterų šiandien tampa ir sėkmingomis politikėmis bei verslininkėmis.

Gyvenime moterys turi be galo daug svarbių vaidmenų. Labai dažnai jos laviruoja tarp kūdikio vystyklų ir atsakingų profesinių pareigų. Paprastai sakant, moterys yra „superherojės“! Moters gyvenimas kupinas įvairių fiziologinių pokyčių. Naujausi moksliniai tyrimai teigia, kad optimali mityba ir sveikas gyvenimo būdas gali padėti sumažinti priešmenstruacinį sindromą (PMS), paruošti organizmąnėštumui, palaikyti sveiką nėštumą ir motinystės laikotarpį, palengvinti menopauzės simptomus ir palaikyti stiprius kaulus visą gyvenimą.

Jūsų kasdieninis mitybos planas

Kiekvienos moters pareiga yra rūpintis savo sveikata. Kokybiškų augalinių ir kitų maistinių medžiagų vartojimas gali pastebimai pagerinti jūsų kasdieninę savijautą. Kad gautume visų mūsų organizmui reikalingų maistinių medžiagų, rekomenduojama vartoti daug vaisių ir daržovių, sveikų grūdų, omega-3 riebalų rūgščių turinčių žuvų bei liesų baltyminių produktų. Visgi, net ir gausiai vartojant šiuos produktus, pasiekti organizmui reikalingų maistinių medžiagų kiekį yra labai sudėtinga.

„NeoLife Pro Vitality +“ – tai aukščiausios kokybės maisto papildų rinkinys, skirtas papildyti jūsų mitybą trūkstamomis augalinėmis ir kitomis maistinėmis medžiagomis. Šią „keturi viename“ pakuotę labai patogu pasiimti su savimi. „Pro Vitality +“ sudėtyje yra 18 svarbių vitaminų ir mineralų, lipidų ir sterolių iš sveikų grūdų, karotenoidų iš vaisių ir daržovių ir omega-3 riebalų rūgščių iš žuvų. Šios gyvybiškai svarbios augalinės ir kitos maistinės medžiagos skirtos tam, kad visą gyvenimą jaustumėtės sveikos ir gyvybingos. Kad sukurtume tvirtą pagrindą moters sveikatai, būtina į mitybą įtraukti tam tikrus maisto papildus, kurie skirti įvairiems moterų gyvenimo etapams. Šiame straipsnyje būtent ir pakalbėsime apie kiekvieną iš jų!

PRO VITALITY+
Kiekvienoje dėžutėje maistinių medžiagų tiek, kiek:
› 15 kg sveikų grūdų
› 37 kg šviežių iš vaisių ir daržovių
› 10 porcijų omega-3 turtingos žuvies

Pro Vitality

Akivaizdi kalcio nauda

Kalcis yra labai naudingas mineralas, kuris padeda išlaikyti sveikus kaulus. Esant per mažam kalcio kiekiui mūsų kaulai tampa lengvai pažeidžiami ir trapūs. Sveiki kaulai formuojasi ankstyvoje jaunystėje, maždaug iki 25 metų amžiaus, kuomet pasiekiama maksimali kaulų masė. Be to, kalcis padeda iš smegenų ateinančius nervinius signalus perduoti į visas kūno dalis, todėl yra tiesiog būtinas geros nervinės sistemos bei raumenų veiklai užtikrinti.

Kalcis ir menopauzė

Menopauzė prasideda tada, kai moters organizmas palaipsniui nustoja gaminti tokius hormonus, kaip estrogenas ir progesteronas bei išnyksta menstruacijos.2 Dėl hormoninių pokyčių moterys patiria daugybę nemalonių simptomų – karščio bangos, nemiga ar nereguliarios menstruacijos.2 Labai svarbu, kad suprastume, jog menopauzė gali prasidėti skirtingo amžiaus moterims. Kai kurioms ji prasideda dar iki 40 metų, bet dažniausiai jau sulaukusioms 50 metų. Kiekvienai moteriai menopauzės simptomai pasireiškia skirtingai, o kai kurios nepastebi jokių pokyčių. Vidutiniškai menopauzė trunka ketverius metus, tačiau kai kurioms moterims ji gali trukti dvejus, o kitoms net aštuonerius metus.

kalcis magis vitaminas D

Moterims, kurioms yra prasidėjęs menopauzinis laikotarpis, labai svarbu stebėti savo kaulų struktūrą. Dėl sumažėjusio estrogeno kiekio pradeda retėti kaulai. Tyrimo rezultatai parodė, kad vitamino D ir kalcio derinys padeda sumažinti menopauzę patiriančių moterų kaulų retėjimą.3 Kalcis yra labai glaudžiai susijęs su žmogaus nervų ir raumenų veikla. 99 proc. kalcio yra susikaupę kauluose ir dantyse, likusi dalis kraujyje ir minkštuosiuose audiniuose.4 Būtent tam, kad turėtume sveiką kaulų struktūrą, būtina užtikrinti pakankamą kalcio ir vitamino D kiekį organizme.

Visagalis magnis

Magnis atlieka svarbų vaidmenį organizmo funkcionavimo procese. Jis yra susijęs su daugiau kaip 700 reakcijų organizme ir padeda palaikyti normalią energijos apykaitą ir normalią baltymų sintezę. Taip pat magnis yra gyvybiškai svarbus mineralas mūsų psichologinės funkcijos palaikymui. Papildomas magnio vartojimas yra naudingas, kadangi daugelio moterų organizme aptinkamas jo trūkumas.

Omega-3 – dar daugiau privalumų!

Tokios omega-3 riebalų rūgštys, kaip eikozapentaenas (EPR), dokozaheksaenas (DHR) bei omega-3 šeimos „motina“ alfa linoleno rūgštis yra nepaprastai svarbios mūsų organizmui.
Omega-3 riebalų rūgščių vartojimas nėštumo ir žindymo laikotarpiu Moterys puikiai žino, kokią naudą kūdikio smegenų ir akių tinklainės vystymosi procesui teikia omega-3 riebalų rūgščių vartojimas nėštumo ir žindymo laikotarpiu. 6 Omega-3 riebalų rūgščių vartojimas ypatingai naudingas laikotarpiu po gimdymo, kuomet DHR yra pernešama kartu su pienu į besivystančio kūdikio organizmą.
Maitinančioms motinoms rekomenduojama suvartoti papildomai po 200 mg DHR per dieną neskaitant normalaus rekomenduojamo kiekio suaugusiesiems (250 mg DHR ir EPR).

žuvies taukai

Siekiant užtikrinti nuolatinį organizmo aprūpinimą omega-3 riebalų rūgštimis, rekomenduojame vartoti aukščiausios kokybės, neužterštus, kliniškai patikrintus maisto papildus, tokius kaip „NeoLife Omega 3 Salmon Oil Plus“.

Vitamino B genialumas

Vitamino B6 dienos norma yra 1,4 mg. Paprastai šio vitamino gauname su tokiu maistu, kaip pupelės, daržovės, vaisiai, kepenys, mėsa, kiaušiniai. Jis atlieka svarbų vaidmenį raudonųjų
kraujo kūnelių gamybos procese. B e to, tai yra vitaminas, kuris padeda palaikyti normalią homocisteino, taip pat normalią baltymų ir glikogeno apykaitą. Tyrimai parodė, kad
nuoseklus ir nepertraukiamas B6 vitamino vartojimas padeda pasiekti puikių rezultatų. Tai įrodo ilgalaikio vartojimo naudą

Vitaminas B ir nėštumas

Kitas svarbus B grupės vitaminas yra folio rūgštis. Folio rūgštis/foliatas arba vitaminas B9 atlieka kelias svarbias funkcijas. Jis dalyvauja kraujo gamybos procese ir placentos susidarymo
procese nėštumo metu. Papildomas folio rūgšties vartojimas padidina foliato kiekį nėštumo metu. Per mažas folio rūgšties kiekis motinos organizme yra rizikingas vaisiaus vystymuisi.9 Nėštumo metu rekomenduojama suvartoti nuo 400 iki 800 mg folio rūgšties, kurį reikia gauti su maistu ar maisto papildais.9 Dar vienas B grupės vitaminas, kuris yra puikus folio rūgšties šaltinis ir užima svarbią vietą raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje, yra vitaminas B12. Šis vitaminas yra būtinas įvairioms moterų grupėms, įskaitant vegetares, nes vitaminas B12 yra gaunamas iš gyvūninės kilmės produktų. Taip pat tai labai svarbi medžiaga moterims sulaukusioms 50 metų, nes tokio amžiaus organizmas yra linkęs prasčiau įsisavinti vitaminą B12.

Formula IV

FORMULA IV
› Platus vitaminų ir mineralų spektras, kuriame yra natūralių maistinių medžiagų: vitaminų A ir D, B grupės vitaminų, vitamino C ir visos vitamino E šeimos.
› „Tre-en-en“ grūdų koncentratas

Formula IV

FORMULA IV
› Platus vitaminų ir mineralų spektras, kuriame yra natūralių maistinių medžiagų: vitaminų A ir D, B grupės vitaminų, vitamino C ir visos vitamino E šeimos.
› „Tre-en-en“ grūdų koncentratas

 

Mankšta yra daugiau nei tik svorio reguliavimas!

Mankšta ir PMS
Aktyvi fizinė veikla padeda sušvelninti simptomus susijusius su menstruacijomis. Buvo atlikti tyrimai siekiant įvertinti fizinio aktyvumo įtaką PMS simptomams. PMS simptomai pasireiškia labai įvairiai. Šiam laikotarpiui būdingi įvairūs požymiai: pilvo pūtimas, nugaros skausmas, vandens kaupimasis, nuovargis ar net nuotaikos svyravimai. Labai svarbu išsiaiškinti, kas galėtų padėti palengvinti šiuos varginančius simptomus. Vieno intervencinio tyrimo, kuriame dalyvavo 30 jaunų moterų nuo 16 iki 20 m. metu, buvo pastebėta, kad aktyvi
fizinė veikla teigiamai veikia PMS simptomus. Viena dalyvių grupė tris mėnesius iš eilės mankštinosi ir papildomai per dieną suvartodavo 50 mg vitamino B6 ir 1200 mg kalcio, kita dalyvių grupė nesimankštino, o tik vartojo vitaminus.10 Šio tyrimo rezultatai parodė, kad treniruočių programa derinama su maisto papildų vartojimu palengvino tokius varginančius simptomus, kaip nerimas, depresija, menstruacijų mėšlungis, nugaros skausmas.

Raumenys ir menopauzė

Menopauzės laikotarpiu moterys susiduria ne tik su kaulų struktūros pakitimais, bet ir su raumenų masės pokyčiais. Paprastai raumenų masė pradeda mažėti maždaug įžengus į penktą dešimtmetį. Teigiama, kad prasidėjus menopauzei raumenų masė gali sumažėti net 0,6% per metus. Raumenų masės praradimas dėl senėjimo yra vadinamas sarkopenija, tačiau tai taip pat apima ir raumenų jėgos praradimą. Sarkopenijai būdingi požymiai yra fizinio aktyvumo sumažėjimas, mitybos sutrikimai, oksidacinė pažaida ir įvairūs uždegimai. Sarkopenijos pasekmės gali būti susijusios su sumažėjusia raumenų jėga, funkciniais sutrikimais ir fizine negalia. Jėgos pratimai, tokie kaip spaudimas nuo krūtinės, irklavimas, pratimai rankoms ir kojoms (šlaunims ir blauzdoms) gali padėti išvengti ar suvaldyti sarkopeniją. Skirtingi pratimai turi būti nukreipti į skirtingas kūno dalis, o pakartojimai ir intensyvumas gali būti didinami palaipsniui.

Moterų sportininkių poreikiai

Norėdamos pasiekti savo tikslus, moterys sportininkės laikosi griežto treniruočių režimo. Taip pat elgiasi ir pradedančios motyvuotos sporto entuziastės. Išskiriamos dvi jautrios sritys keliančios susirūpinimą, kai moterys gyvena ypač aktyvų fizinį gyvenimą: sportininkių triada ir propaguojamas vegetarizmas ar veganizmas.
Sportininkių triada, dar vadinama santykiniu energijos trūkumu sporte (RED-S)13, pasireiškia trijų sveikatos būklių kombinacija: sumažėjęs kaulų mineralų tankis (osteoporozė), amenorėja arba menstruacijų ciklo sutrikimai bei energijos trūkumas, kurį lemia mitybos sutrikimai.14 Sportininkėms, kurios dalyvauja tokiose varžybose, kuriose yra nustatytas svorio limitas ar reikalaujama speciali fizinė forma, labai dažnai pasireiškia sportininkių triados sveikatos būklės14. Sportininkėms gali būti būdinga tik viena ar net visos trys būklės.

Kaulų mineralų tankio sumažėjimas gali kelti pavojų moterims, turinčioms polinkį į kaulų minkštėjimą arba osteopeniją ir paveikia 22- 50% moterų sportininkių bei 0-13% nuo osteoporozės kenčiančių moterų. Kita sveikatos būklė yra energijos trūkumas, kurį lemia mitybos sutrikimai. Nereguliari mityba yra dažna valgymo sutrikimų priežastis. Ir nors nereguliari mityba nėra tipinė valgymo sutrikimų priežastis, ji dažnai pasitaiko aktyviai sportuojančių moterų tarpe. Ši problema ypatingai dažna, kai lieka visai mažai laiko iki varžybų. Suvartojamo maisto kiekis ir tuo pačiu organizmo aprūpinimas visomis reikalingomis maistinėmis medžiagomis yra nereguliarus, todėl organizmas patiria energijos trūkumą.
Trečioji sveikatos būklė yra amenorėja, kurią lemia genetika, stresas arba nepakankamas maisto vartojimas (pabrėžiama sąsaja tarp mitybos sutrikimų ir amenorėjos). Amenorėja būna dviejų tipų: pirmoji susijusi su pagal amžių vėluojančiomis menstruacijomis ir antroji, susijusi su menstruacijų išnykimu iki 90 dienų (menstruacijų praradimas).

Vis daugiau moterų šiandien renkasi vegetarišką arba veganišką gyvenimo būdą. Pasirinkus tokią mitybą ir ypač aktyviai sportuojant, būtina atkreipti dėmesį į maisto papildų vartojimą. Didelį fizinį krūvį patiriančioms sportininkėms gali prireikti papildomo energijos šaltinio, kadangi dėl didelio skaidulų kiekio, augaliniu maistu pagrįsta mityba ne visada gali tai suteikti. Nuolat aktyviai sportuojančioms moterims rekomenduojama vartoti pakankamai angliavandenių iš sveikų grūdų, vaisių, daržovių ir baltymų iš sojų produktų, pupelių, lęšių, tofu, riešutų, sėklų ir kai kurių grūdų (pvz., bolivinių balandų). Labai rekomenduojama daugiau dėmesio skirti geležies, cinko, kalcio, vitamino B12 ir riboflavino vartojimui!13 Kaip jau minėjome anksčiau, vartojant per mažą kiekį maisto, organizmui gali pradėti trūkti energijos ir tai ypatingai būdinga sportininkėms, kurios propaguoja vegetarizmą ar veganizmą. Energijos stygius gali kamuoti bet kokios sporto šakos sportininkes ir sutrikdyti normalią sportininkės treniruočių rutiną.15 Sportuojančioms moterims, pasirinkusioms šį gyvenimo būdą, patariame vartoti pakankamai angliavandenių (nuo 3 iki 10 g angliavandenių/kg kūno masės per dieną); baltymų (priklausomai nuo treniruočių tipo ir intensyvumo); sveikų riebalų, kurie padeda įsisavinti riebaluose tirpstančius vitaminus bei riebalų rūgštis (pvz. vitaminas A ir vitaminas D).

 

Moters sveikata

Apibendrinimas

Mes, moterys, privalome saugoti savo sveikatą, kad galėtume įveikti visus iššūkius, kuriuos mums siunčia gyvenimas! Būtent todėl turime aprūpinti savo organizmą reikalingomis ir naudingomis maistinėmis medžiagomis. Labai svarbu, kad į jūsų mitybos planą būtų įtrauktos augalinės ir kitos maistinės medžiagos iš vaisių ir daržovių, sveiki grūdai, omega-3 riebalų rūgštys bei baltymai iš neriebių produktų. „Pro Vitality +“ yra puikus maisto papildas, kuris padeda užpildyti kiekvienos moters mitybos spragas. Pakankamas šių gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų vartojimas užtikrins mūsų organizmo stiprybę ir atsparumą – moterys yra jėga!

 

Šaltiniai
1. DeSilver D. A record number of women will be serving in the new Congress. Pew Research Center. http://www.pewresearch.org/fact-tank/2018/12/18/recordnumber-women-in-congress/. Accessed February 13, 2019.
2. Menopause. womenshealth.gov. https://www.womenshealth.gov/menopause. Published July 12, 2017. Accessed February 13, 2019.
3. Lips P, Hosking D, Lippuner K, et al. The prevalence of vitamin D inadequacy amongst women with osteoporosis: an international epidemiological investigation. J Intern Med.
 2006;260(3):245-254. doi:10.1111/j.1365-2796.2006.01685.x
4. Calcium – Health Professional Fact Sheet. https://ods.od.nih.gov/factsheets/CalciumHealthProfessional/. Accessed March 18, 2019.
5. Magnesium. Linus Pauling Institute. http://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/magnesium. Published April 23, 2014. Accessed April 20, 2018.
6. Office of Dietary Supplements – Omega-3 Fatty Acids. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-Consumer/. Accessed May 2, 2018.
7. Vitamin B6: MedlinePlus Supplements. https://medlineplus.gov/druginfo/natural/934.html. Accessed March 1, 2019.
8. Canning S, Waterman M, Dye L. Dietary supplements and herbal remedies for premenstrual syndrome (PMS): a systematic research review of the evidence for their efficacy. J Reprod Infant Psychol. 2006;24(4):363-378. doi:10.1080/02646830600974170

9. Vitamins and minerals for women. womenshealth.gov. https://www.womenshealth.gov/ healthy-eating/how-eat-health/vitamins-and-minerals-women. Published January 15,
2018. Accessed March 1, 2019.
10. El-Lithy A, El-Mazny A, Sabbour A, El-Deeb A. Effect of aerobic exercise on premenstrual symptoms, haematological and hormonal parameters in young women. J Obstet Gynaecol. 2015;35(4):389-392. doi:10.3109/01443615.2014.960823
11. Messier V, Rabasa-Lhoret R, Barbat-Artigas S, Elisha B, Karelis AD, AubertinLeheudre M. Menopause and sarcopenia: A potential role for sex hormones. Maturitas. 2011;68(4):331-336. doi:10.1016/j.maturitas.2011.01.014
12. Law TD, Clark LA, Clark BC. Resistance exercise to prevent and manage sarcopenia and dynapenia. Annu Rev Gerontol Geriatr. 2016;36(1):205-228. doi:10.1891/0198-
8794.36.205
13. Vegetarian and vegan diets for athletic training and performance. Gatorade Sports Science Institute. http://www.gssiweb.org:80/en/sports-science-exchange/Article/ vegetarian-and-vegan-diets-for-athletic-training-and-performance. Accessed March 8, 2019.
14. Nazem TG, Ackerman KE. The Female Athlete Triad. Sports Health. 2012;4(4):302-311. doi:10.1177/1941738112439685
15. Slater J, Brown R, McLay-Cooke R, Black K. Low energy availability in exercising women: historical perspectives and future directions. Sports Med. 2017;47(2):207-220. doi:10.1007/s40279-016-0583-0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *